• Darmowa wysyłka od 170 zł (kurier 24h)
  • Produkty najwyższej jakości
Blog kategorie
Monika Mielczarek

Nasza dietetyk
Monika Mielczarek

Kre-alkalyn — charakterystyka, działanie i sposób przyjmowania

Kre-alkalyn — charakterystyka, działanie i sposób przyjmowania

Kre-alkalyn to opatentowana formuła zawierająca jeden z najpopularniejszych suplementów diety dla sportowców — kreatynę. Pozytywne — anaboliczne i antykataboliczne — działanie kreatyny (głównie w formie monohydratu) potwierdzają liczne badania naukowe. Sprawdź, czy Kre-alkalyn jest równie skuteczny i bezpieczny, jak dokładnie działa i jak go przyjmować.

Co to jest i jak działa Kre-alkalyn?

Kre-alkalyn to opatentowana formuła suplementu kreatynowego opartego na tzw. buforowanym monohydracie kreatyny. Buforowanie oznacza połączenie z inną substancją, która ma zapewnić większą stabilność kreatyny, a w konsekwencji jej wyższą biodostępność.

Oczywiście producent nie ujawnia, jaki dokładnie skład ma Kre-alkalyn — ponieważ formuła jest opatentowana, chroniona jest także jej receptura. Niemniej informują, że substancja buforującą może być soda kalcynowana, fosforan, naturalny kauczuk (tree latex), wodorotlenek, węglan, wodorowęglan lub glicerofosforan magnezu.

Wedle zapewnień producentów Kre-alkalyn hamuje rozkład kreatyny do kreatyniny w kwaśnym środowisku przewodu pokarmowego (w wyniku działania kwasów żołądkowych). Dzięki temu zwiększa się biodostępność kreatyny — więcej czystej substancji może być wchłonięta z przewodu pokarmowego do krwiobiegu i dostarczona do mięśni.

Czy Kre-alkalyn jest stabilniejszą formą kreatyny od monohydratu?

Producenci Kre-alkalynu utrzymują, że aż 90% kreatyny przyjmowanej w postaci monohydratu zostaje rozłożona do nieaktywnej kreatyniny przez soki żołądkowe. Zwiększenie stabilności chemicznej suplementu ma zatem zwiększyć jego skuteczność od 10 do nawet 20 razy.

Niezależne badania pokazują jednak jasno, że takie stwierdzenia nie mają żadnego oparcia w rzeczywistości. Po pierwsze kreatyna w postaci monohydratu wykazuje przyswajalność na poziomie bliskim 100%. Niemal cała jest zatem wchłaniana z przewodu pokarmowego w niezmienionej, niezdegradowanej do kreatyniny formie.

Harris dowiódł, że zaledwie 5% kreatyny z 5 g monohydratu rozpuszczonego w roztworze o pH poniżej 2 (co symuluje odczyn kwasów żołądkowych) uległo przemianie w kreatyninę po 5 godzinach. Co więcej, Tallon i Child bezpośrednio porównali tempo degradacji kreatyny do kreatyniny w przypadku przyjmowania Kre-alkalynu i zwykłego monohydratu. Wykazali oni, że zaledwie 1% początkowej dawki kreatyny w formie monohydratu zmieniło się w kreatyninę w czasie potrzebnym na przyswojenie suplementu przez organizm. Co interesujące, Kre-alkalyn wykazał wynik gorszy o 35%. 

Okazuje się zatem, że opatentowana formuła, która zdaniem producentów miała być bardziej stabilna, a jej główną zaletą miał być wolniejszy rozpad kreatyny do nieaktywnej kreatyniny działa wręcz odwrotnie i rozpada się szybciej.

Kre-alkalyn jako skuteczniejsza forma kreatyny

Producenci Kre-alkalynu twierdzą, że ich produkt zapewnia lepsze wyniki sportowe niż inne formy kreatyny. Poparciem dla tej tezy są jednak pojedyncze badania przeprowadzone na zaledwie 24 profesjonalnych sportowcach z Bułgarii. Wykazały one, że osoby przyjmujące Kre-alkalyn przez 60 dni osiągały o 2% lepsze wyniki w podnoszeniu ciężarów niż osoby biorące monohydrat kreatyny.

Wynik ten, choć w zasadzie niewielki, jest statystycznie istotny. Niemniej wskazuje się na bardzo małą grupę osób badanych, co poddaje wyniki w wątpliwość, szczególnie że nie zostały one potwierdzone w innych badaniach.

Dodatkowo wielu badaczy uważa, że nieco lepsze wyniki osób zażywających Kre-alkalyn mogą być wynikiem nie tyle większej biodostępności i lepszej przyswajalności kreatyny, ile przyjmowania dodatkowych substancji zawartych w Kre-alkalynie. Wskazuje się choćby na sodę, której pozytywne działanie na sportowców zostało potwierdzone.

Niemniej poza tym jednym badaniem, które poddaje się w wątpliwość, brakuje jednoznacznych dowodów na to, że Kre-alkalyn ma przewagę nad innymi formami kreatyny. Trzeba jednak podkreślić, że badań porównawczych z innymi suplementami kreatynowymi jest bardzo mało i kwestia przewagi jednych form nad innymi wymaga zdecydowanie więcej uwagi ze strony naukowców.

Co daje Kre-alkalyn jako suplement diety?

Zapewnienia producentów dotyczące ogromnej przewagi suplementacji Kre-alkalynem nad monohydratem nie znajdują dużego potwierdzenia w niezależnych badaniach naukowych. Nie oznacza to jednak, że suplement ten w ogóle nie jest skuteczny.

Dowody wskazują, że działa co najmniej równie dobrze jak monohydrat kreatyny czy inne formy tego suplementu. Badania porównawcze publikowane w rzetelnych czasopismach naukowych nie wykazują w zasadzie żadnych różnic w efektach przyjmowania monohydratu i Kre-alkalynu (przy zachowaniu porównywalnych dawek).

Można zatem twierdzić, że Kre-alkalyn jest dobrym źródłem czystej kreatyny, a to przecież ona jest odpowiedzialna za poprawę wyników sportowych czy szybszy przyrost beztłuszczowej masy ciała.

Kreatyna est jedną z najważniejszych substancji biorących udział w metabolizmie ATP — głównego nośnika energii w komórkach. Kreatyna przez przejmowanie grup fosforanowych z ATP zmienia je w ADP, czemu towarzyszy uwalnianie energii do komórki. Ponadto z pomocą kinazy kreatynowej może też oddawać grupę fosforanową ADP, zmieniając je w ATP i w ten sposób magazynując energię do późniejszego wykorzystania.

Kreatyna dostarczona w jakiejkolwiek formie, również z pośrednictwem Kre-alkalynu, pomaga zatem dostarczyć energię do mięśni, co zwiększa ich siłę i wytrzymałość. Z drugiej strony natomiast pomaga w szybszej regeneracji przez odbudowywanie wewnątrzkomórkowych zapasów energii w formie ATP.

Poza tym kreatyna wpływa także na syntezę białek i przyrost beztłuszczowej masy, głównie w postaci tzw. szybkokurczliwych włókien mięśniowych typu II. Oznacza to, że jest doskonałym suplementem dla bodybuilderów. Pomaga w szybszym i wydajniejszym budowaniu sylwetki.

Kre-alkalyn jako źródło czystej kreatyny jest zatem skutecznym suplementem dla sportowców, nie ma natomiast dowodów na jego przewagę nad innymi formami kreatyny.

Dawkowanie i sposób przyjmowania kre-alkalynu

Producenci reklamują Kre-alkalyn jako niewymagający tzw. fazy ładowania. Wedle nich kreatyna zawarta w suplemencie ma być dostępna niemal natychmiast po zażyciu preparatu. Takie twierdzenia nie znajdują jednak potwierdzenia w badaniach naukowych, ani nawet w teorii.

Działanie kreatyny związane jest bezpośrednio z jej stężeniem w mięśniach, a to buduje się przez długi czas (nawet do 2 tygodni). Nasycenie mięśni kreatyną wymaga zatem systematyczności i czasu. 

Przeprowadzono badania, w których średnia dawka Kre-alkalynu w dni treningowe wyniosła 3,44 g, a w nietreningowe 1,72 g. Okazało się, że takie dawkowanie wymaga 2 tygodni przyjmowania suplementu, by osiągnąć jego maksymalną skuteczność. Sami badacze podkreślają jednak, że zastosowane dawki są raczej niewielkie, stąd tak długi czas “ładowania” mięśni kreatyną. Niemniej jest to wyraźny dowód na to, że Kre-alkalyn wcale nie zapewnia optymalnych efektów już od pierwszej dawki, jak obiecują jego producenci.

Nie znając dokładnej formuły, trudno też stwierdzić, jaka jest faktyczna zawartość kreatyny w Kre-alkalynie. Monohydrat zawiera jej aż 87,9%. Ze względu na liczne substancje dodatkowe Kre-alkalyn z pewnością wykazuje niższą zawartość czystej kreatyny na gram produktu.

O ile więc producent zaleca branie 3 g Kre-alkalynu dziennie, o tyle wiele osób poleca zwiększenie tej dawki nawet do 6 g. Warto tu zaznaczyć, że kreatyna nie wykazuje właściwości toksycznych i jest bezpieczna nawet w bardzo wysokich dawkach i przy długim przyjmowaniu. Kre-alkalyn również został przebadany pod względem toksyczności i dowody wskazują na to, że także jest w pełni bezpieczny.

Przyjmując Kre-alkalyn lub jakąkolwiek inną formę kreatyny, warto pamiętać, że istnieje górny próg nasycenia mięśni. Przyjmowanie bardzo wysokich dawek mija się zatem z celem, ponieważ mięśnie nie są po prostu w stanie przyjąć więcej kreatyny.

Zaleca się także, by suplementację przeprowadzać w cyklach — 4-8 tygodni przyjmowania kreatyny i kolejne 4-8 tygodni przerwy. Nie ma co prawda zdrowotnych przeciwwskazań do stałej suplementacji Kre-alkalynu i innych form kreatyny, ale wątpliwa jest skuteczność takiego działania.

 

Przeczytaj więcej

  1. Jakie są rodzaje kreatyny i który wybrać?

  2. Najlepsza kreatyna dla początkujących i zaawansowanych sportowców — jak ją wybrać

  3. Chelat magnezowy kreatyny (Creatine Magnapower) — czym jest, jak działa i jak go stosować?

  4. Jabłczan kreatyny TCM (Tri Creatine Malate) — jak działa i jak stosować ten suplement?

  5. Cytrynian kreatyny (Creatine Citrate) — czym jest, co daje i jak go stosować?

  6. Monohydrat kreatyny — czym jest, jak działa i jak się go stosuje?

  7. Ester etylowy kreatyny — charakterystyka, działanie i sposób przyjmowania

 

BIBLIOGRAFIA:

  • Burke DG, Chilibeck PD, Parise G, et al. Effect of creatine and weight training on muscle creatine and performance in vegetarians. Med. Sci. Sports Exerc. 2003; 35: 1946–55.
  • Harris HC. Soderlund K. Hultman E. (1992). Elevation in creatine in resting and exercised muscle of normal subjects by creatine supplementation. Clinical Science, 83(3):367-374 
  • Kreider RB. Effects of creatine supplementation on performance and training adaptations. Mol. Cell. Biochem. 2003; 244: 89–94.
  • Persky AM, Brazeau GA. Clinical pharmacology of the dietary supplement creatine monohydrate. Pharmacol. Rev. 2001; 53: 161–76.
  • Tallon MJ. (1996). The truth about creatine stability. BodyBuilding.com [URL] http://www.bodybuilding.com/fun/tallon8_creatine_stability.pdf, data dostepu 5.07.09
strona główna do góry
{nocache:fb6343afcf40f0329674fce4f91558a0#0}
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl