Jak nawodnić organizm?
Latem możemy spodziewać się wysokich temperatur. Aby je przetrwać należy m.in. pamiętać o prawidłowym nawadnianiu organizmu. Nasz organizm w 60% składa się z wody, którą wciąż tracimy i dlatego musimy ją uzupełniać. Powinniśmy wypijać około 1,5 litra płynów dziennie. Wskazane jest także i więcej, jednak nie powinna to być lodowata woda, ponieważ może ona wychłodzić żołądek i nerki. Jaką wodę pić?
- Woda kranowa poprzez dodanie do niej soli mineralnych staje się wodą stołową.
- Wody mineralne i źródlane - mineralne mają bardziej stabilny i bogatszy skład minerałów niż źródlane.
- Wody zmineralizowane nisko-, średnio-- i wysoko-? Woda nisko zmineralizowana zawiera od 50 do 500 mg pierwiastków na litr, wody średnio - od 500 do 1500 mg pierwiastków na litr, a wysoko - ponad 1500. Dla zdrowego człowieka najlepsza jest woda średniozmineralizowana. Wody wysokozmineralizowane najlepsze są dla osób wykonujących ciężki wysiłek fizyczny.
- Zwykła czy lecznicza? Wody lecznicze są dostępne na sklepowych półkach praktycznie w każdym większym supermarkecie. Jednak ze względu na mocno podwyższony poziom wybranych składników mineralnych należy pić je po konsultacji z lekarzem.
- Wody gazowane i niegazowane - woda niegazowana - to po prostu woda bez dwutlenku węgla, natomiast gazowana pomaga w trawieniu, pobudza apetyt i działa orzeźwiająco. Jednak takiej wody nie polecamy osobom cierpiącym na choroby gastryczne.
- Wody smakowe zazwyczaj się słodzone cukrem lub słodzikami, więc ich zdecydowanie nie polecam.
Jaka woda do picia jest najzdrowsza?
Skoro podstawy już znamy, każdy może wybrać wodę jaka najbardziej odpowiada jego potrzebom. Woda może zapobiec wielu chorobom, np. układu krążenia, nerwowo-mięśniowego, kostnego, trawiennego i nowotworowym. Reguluje metabolizm i pracę nerek. Pozwala zapobiegać cukrzycy. Każdy, kto planuje rozpocząć dietę odchudzającą powinien pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Woda pozwala również zachować zdrowy wygląd skóry.
Woda przed i po treningu
Pamiętajmy też o nawodnieniu organizmu przed i po zakończeniu treningu. Na godzinę przed wysiłkiem fizycznym wypij co najmniej 1 l wody, a po zakończeniu ćwiczeń dostarczaj 1,5 l napoju na 1 kg utraconej masy ciała. Aby sprawdzić stopień nawodnienia, przyjrzyj się barwie moczu – ciemno żółty świadczy o odwodnieniu, a jasno żółty o optymalnym bilansie płynów w organizmie. Jeśli chcemy lepiej nawodnić organizm można dodać do wody szczyptę soli himalajskiej, która jest bogata w mikroelementy (sód, potas, magnez, fosfor, wapń, żelazo, cynk, i wiele innych) oraz sok z cytryny. Polecam taką wodę zwłaszcza latem, aby dłużej nawadniała nasz organizm.
Oprócz picia wody, w upały, powinniśmy pamiętać, aby dostarczać jak największą ilość witamin naszemu organizmowi. Im bardziej surowo i kolorowo na talerzu od warzyw - tym zdrowiej.
Zdrowe fit przepisy od nas
Koktajl pełen witamin:
- 250 pietruszki
- 500 ml soku pomarańczowego (najlepiej świeżo wyciśniętego, może być również jabłkowy)
- 2 banany
- kawałek imbiru
- sok z 1/2 cytryny
- można kilka kropel oleju lnianego nierafinowanego z apteki!
Pietruszka -wit. Z grupy B, C, żelazo; sok pomarańczowy - wit. C, A, flawonoidy, potas; banan - wit. A,C,E, K, potas; - imbir - wit. C, E, A, K, B1, B2, posiada silne właściwości przeciwzapalne; cytryna - wit. C, rutyna, beta-karoten, potas, magnez. Całość blendujemy i pijemy.
Pyszny burger na lato:
- 4 bułki pełnoziarniste
- burger orkiszowy, proteinowy RSI Sport
- plaster cebuli
- 1 ząbek czosnku
- 4 plastry ananasa
- 4 liście sałaty
- 3 łyżki jogurtu naturalnego
- 1 łyżka majonezu
- sól, pieprz,
- sezam
- ulubione zioła do smaku
Przygotować burgery zgodnie z przepisem. Bułki przekroić, podpiec w piekarniku aż będą chrupkie. Posmarować je sosem jogurtowo-majonezowo czosnkowym, położyć sałatę, cebulę, ananasa, kotlet proteinowy, posmarować sosem z ziołami, posypać sezamem i przykryć bułką.
Smacznego!
ZOBACZ TEŻ: Orkiszowy burger proteinowy oraz jaglany burger proteinowy od RSI SPORT
Bibliografia:
Jarosz M., Szponar L., Rychlik E., Woda i elektrolity [w:] Normy żywienia dla populacji polskiej - nowelizacja, IŻŻ 2017
Karowicz-Bilińska A., Woda i jej znaczenie dla organizmu kobiety, Ginekol Pol. 2011, 82, 455-459
Wojtaszek, T., Zmiany w przepisach o naturalnych wodach mineralnych, wodach źródlanych i stołowych, Przemysł Spożywczy 2011, T. 65, nr 6, 22-26.