• Darmowa wysyłka od 170 zł (kurier 24h)
  • Produkty najwyższej jakości
Blog kategorie
Monika Mielczarek

Nasza dietetyk
Monika Mielczarek

Piękni, młodzi, wysportowani.... i zdrowi ... tacy chcemy być ....

Piękni, młodzi, wysportowani.... i zdrowi ... tacy chcemy być ....

Piękni, młodzi, wysportowani i zdrowi - tacy chcemy być

XX wiek to wiek wielu zmian, ostrego tempa rozwoju, a także rozwoju konsumpcjonizmu, emancypacji i wykrystalizowania się nowego społeczeństwa, w którym pojawia się - decydent.  Decydent to ktoś, kto  definiuje się bardziej przez swoją komunikacyjność i umiejętność podejmowania szybkich decyzji, "najczęściej tu i teraz", wykorzystując do tego głównie Internet. W nowym świecie  wartości człowieka już nie określa sie na podstawie tego kim jest i co czyni, ale na podstawie tego co czyni, aby zaistnieć właśnie w Internecie. Dbałość o siebie i wygląd stała się cnotą, mimo że była kiedyś, szczególnie u mężczyzn, uważana za słabość. W społeczeństwie powszechnej konkurencji wzorcem  stał się sport. Należy dbać o ciało tak, jak robią to sportowcy. I w tym kontekście właściwe odżywianie się jest warunkiem optymalnej wydajności organizmu. Stawanie się nowym sobą to fantastyczna przygoda. Codziennie sprawdzamy jak jesteśmy psychicznie i fizycznie wytrzymali, czy podołamy w naszych postanowieniach żywieniowych, czy ćwiczeniowych kolejny dzień, tydzień, miesiąc. A stając przed lustrem i widząc wyniki naszej ciężkiej pracy, tj.  np. zmniejszający się brzuch, podnoszące się do góry pośladki czy czując lekkość chodu, nabieramy ochoty na więcej doznań i doświadczanie kolejnego nowego stanu tj. czucia jak przybywa nam energii i chęci do życia.

Zdrowy tryb życia czy warto? Badania naukowe odpowiadają na to pytanie!

Badania naukowe dowodzą, że ćwiczenia fizyczne pozwalają wyzbyć się niekorzystnych emocji, lęku czy depresji oraz bogacą o pozytywne emocje, wyzwolenie energii i gotowość do podjęcia nowych zadań. Istnieją również dowody na temat wpływu wysiłku fizycznego na zmiany samopoczucia odczuwane zarówno w krótkim jak i długim okresie czasu. Badacze starają się  ustalić czynniki determinujące zmiany nastroju. Wśród najsilniejszych modyfikatorów nastroju, szczególnie oddziałujących na sferę psychoemocjo­nalną, znalazła się linia melodyczna. Połączenie więc ćwiczeń fizycznych z odpowiednią muzyką wydaje się być doskonałym sposobem w działaniach na rzecz poprawy zdrowia psychofizycznego. Naukowcy polscy dowodzą również, że rezultaty poprawy nastroju widoczne są już po jednorazowych ćwiczeniach. Potwierdzenie tego zjawiska dostarczają także ame­rykańscy naukowcy, którzy pokusili się o ocenę wpływu kilku czynników na poprawę nastroju, łącząc aktywność fizyczną z otoczeniem zewnętrznym. Ana­lizując obszerny materiał badawczy, w którym wzięło udział łącznie 1200 osób w różnym wieku i różnym stanie psychicznym, doszli do wniosku, że już 5 minut aktywności fizycznej pośród zieleni znacznie poprawia samopoczucie i samoocenę. Efekt ten jest szczególnie wyraźny u młodych ludzi i osób z zaburzeniami psy­chicznymi. Ponadto stwierdzono, że pozytywny wpływ aktywności fizycznej w środowisku naturalnym jest dodatkowo wzmacniany, jeśli w otoczeniu znajduje się zbiornik wodny. W innym badaniu stwierdzono znacząco poprawę  poczucia osobiste­go zadowolenia u starszych uczestniczek ćwiczeń, a wpływ na to miały godzinne zajęciach. Trening zdrowotny bardzo poprawiał im nastrój. W kolejnym badaniu, tym razem u mężczyzn ćwiczących na siłowni dowiedziono poprawy nastroju po ćwiczeniach fizycznych uprawianych regularnie. Przejawiało się to w zwiększonym poczuciu zadowolenia  i poczuciem wzrostu potencjału energii na skutek zrealizowanego treningu. Osoby ćwiczące na siłowni mają dobry poziom globalnej samooceny oraz poczucia wartości własnego ciała. Dla większości respondentów motywacją do podjęcia treningu była poprawa wyglądu. Najbardziej popularnymi środkami wspomagającymi trening w badanej grupie były kreatyna i odżywki białkowe. Badani mężczyźni stosujący środki wspomagające w sporcie w większości byli zadowoleni ze swojego wyglądu. Jako dietetyk muszę także  wspomnieć, że niezmiernie  ważnym  rezultatem aktywności ruchowej jest jej wpływ na zmniejszenie się ryzyka rozwoju chorób układu krążenia i przemiany materii, takich np. jak choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie, miażdżyca i cukrzyca.

Odchudzanie to wzywanie?

Kuracja odchudzająca jest procesem złożonym, o jej sukcesie decyduje wiele czynników. Do najważniejszych należą aspekty psychologiczne takie jak motywacja pacjenta do redukcji masy ciała. Motywacja jest czynnikiem silnie niekonsekwentnym zależnym od bodźców wewnętrznych i zewnętrznych. Ważnym elementem wpływającym na motywację do odchudzania osób z nadwagą i otyłością jest dobra współpraca dietetyka i pacjenta. Regularne wizyty kontrolne motywują pacjentów do większego przestrzegania diety oraz uczą zasad prawidłowego żywienia. Dla niektórych pacjentów czynnikiem zwiększającym poziom motywacji jest stosowanie naturalnych suplementów diety, które pobudzają metabolizm, dają uczucie sytości oraz ułatwiają pacjentom przestrzeganie regularności posiłków. A doskonale wiemy, że wiara czyni cuda. Ćwiczmy zatem, a wybierając rodzaj aktywności fizycznej pamiętajmy, że uprawianie sportu powinno być czystą przyjemnością. Wybierzmy więc taki rodzaj wysiłku, który sprawi nam radość. 

Temat, który poruszyłam to temat rzeka.  Większość z nas powie "kochanego ciała nigdy za wiele". Jednak  dla mnie Zdrowie jest najważniejsze.

Zdrowy tryb życia i odchudzanie jest proste!

Zdrowy tryb życia, jak schudnięcie, a nawet zbudowanie masy mięśniowej nie stanowi dużego wyzwania, jeśli towarzyszy nam odpowiednia dawka motywacji. Co więcej, naszą przemianę możemy wspomagać na różne sposoby. Dobrym rozwiązaniem jest rozpoczęcie aktywnych ćwiczeń – w tym celu sprawdź ofertę akcesoriów sportowych RSI! Inną, równie godną polecenia formą osiągnięcia wymarzonej sylwetki jest zdrowa żywność czy wprowadzenie odpowiednich suplementów diety i odżywek. Sprawdź asortyment RSI Sport i zacznij zdrowo żyć już dzisiaj!

Bibliografia:

  •         Guszkowska M, Sionek S. Changes in mood states and selected personality traits in women participating in a 12- week exercise program. Hum Mov 2009, 10(2): 163-169.
  •         Kałwa M., Dębska U., Myrna-Bekas R., Stefaniak T., Zmiany nastroju u kobiet po wysiłku fizycznym w zależności od wieku i systematyczności trenowania, Hygeia Public Health 2018, 53(2): 185-192
  •         Kłósek P., Motywacja pacjentów do utraty masy ciała podczas kuracji odchudzającej, 2015 Via Medica ISSN 2081–2450
  •         Kucharska E. Poprawa zdrowia poprzez prawidłowe żywienie i aktywność fizyczną, Choroby XXI wieku - wyzwania w pracy fizjoterapeuty, pod red. M. Podgórskiej, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Zarządzania, Gdańsk 2017.
  •         Reykowski J, Tomaszewski T. Procesy emocjonalne, motywacja, osobowość. PWN, Warszawa 1992.
  •         Sas-Nowosielski K. Motywy podejmowania ćwiczeń na siłowni oraz wiedza na temat wspomagania wśród osób stosujących i niestosujących dopingu steroidami anabolicznoandrogennymi. Zesz Metod-Nauk AWF Katowice 2005, 19: 127-136.
  •         Wiciński,M2, Niedzwiecki P., Soroko A., Ciemna K., Malinowski B., Grześk E. Stolarek W., Grześk G., Rola aktywności ruchowej oraz utraty masy ciała na przykładzie wybranych jednostek chorobowych, Współczesne kierunki działań prozdrowotnych, red. A. Wolska-Adamczyk, WSIiZ, Warszawa 2015.
  •         Zalewska-Puchała J., Rusin K., Majda A., Postrzeganie własnego ciała przez mężczyzn uprawiających trening siłowy zażywających preparaty wspomagające, Probl Hig Epidemiol 2015, 96(4): 800-807
  •         Zegan M., Michota-Katulska E., Jagodzińska E. i wsp. Motywacja do odchudzania u osób z nadwagą i otyłością. Endokrynol. Otyłość 2010; 6: 85−92.
  •         Ziemianek P., Jendrysik K., Horodecki M., Knapik A., Poczucie własnej wartości oraz wartości własnego ciała u osób ćwiczących regularnie na siłowni – wyniki badań pilotażowych = Self-esteem and the value of body in people who exercise regularly at the gym - the results of pilot studies. Journal of Education, Health and Sport. 2015;5(11):629-638. eISSN 2391-8306.
strona główna do góry
{nocache:ece1ef9bc3a2c730078aec4338b166db#0}
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl